Sud u petak odlučuje hoće li štrajk u zdravstvu biti proglašen nezakonitim, a nakon toga postoji mogućnost žalbe na Vrhovnom sudu, koji ima tri dana za odlučivanje o žalbama


izvor: Telegram, 14. studeni 2024.


Županijski sud u Zagrebu u petak bi trebao odlučiti hoće li se štrajk u zdravstvu, zbog kojega je otkazan veliki broj pretraga, proglasiti nezakonitim i obustaviti, doznaje se u četvrtak na sudu.

Zaprimljeno je do sada osam tužbi, a podnositelji traže da se štrajk proglasi nezakonitim i obustavi, rekao je Hini glasnogovornik Županijskog suda u Zagrebu Krešimir Devčić.

Od jučer traju rasprave na temelju tužbi koje su podnijeli županijski zavodi za hitnu medicinu, a za sutra u 12 sati zakazana je rasprava na temelju tužbe Republike Hrvatske protiv sindikata Zajedno koji je organizirao štrajk.


Počeo u ponedjeljak


Štrajk dijela medicinskog osoblja – laboranata, radioloških tehnologa, vozača saniteta i medicinskih sestara počeo je u ponedjeljak, a odmah su počele na sud pristizati i tužbe protiv sindikata. Od jučer u štrajku više nisu vozači saniteta koji rade u sklopu zavoda za hitnu medicinu, jer je u tim zavodima zakonski zabranjen štrajk.

Među podnositeljima tužbe su zavodi za hitnu medicinu iz Dubrovačko-neretvanske, Zadarske, Krapinsko-zagorske i Koprivničko-križevačke županije, kaže Devčić. Argumentacija im je većinom da se u zavodima za hitnu medicinu ne smije štrajkati, dodao je.

“Sutra oko 13:30 sati, to bi trebala biti zaključena stvar što se tiče Županijskog suda. Nakon toga postoji mogućnost žalbe na Vrhovnom sudu, koji ima tri dana za odlučivanje o žalbama”, rekao je Devčić.


izvor: NOVOSTIhttps://www.portalnovosti.com/strajk-u-zdravstvu-podijeljena-neodgovornost

13. studeni 2024.



Spomenka Avberšek, koja je do mirovine vodila Samostalni sindikat u zdravstvu i socijalnoj skrbi Hrvatske (SSZSSH) i u svakoj vladi slovila za najborbeniju sindikalistkinju, kaže da je prvo Vlada mjesecima ignorirala nepravdu, nakon čega su štrajkaši počeli povlačiti pogrešne korake.


- Ti su ljudi zaista oštećeni Uredbom o koeficijentima i ja razumijem njihove motive. Kada državni tajnik Tomislav Dulibić priča da je ova Vlada omogućila najveće povećanje plaća u povijesti, što je točno, neka kaže i kome su i koliko plaće povećane. Tada bi se vidio ogroman jaz između liječnika i ostalog kadra, posebno ovog sa srednjom stručnom spremom. Međutim, Zajedno ne može ovaj problem riješiti u Ministarstvu zdravstva, niti od ministra Beroša tražiti povećanje koeficijenata i osnovice za plaću - kaže Avberšek.

Dodaje da je svaki štrajk po Ustavu legalan, ali se pravila sindikalne borbe moraju poznavati i poštivati.


- Nisam oduševljena što moram reći da je Vlada u pravu, ali činjenica je da nijedan ministar ne može sam obećati povećanje osnovice, a Zajedno se ponaša kao da može. To je pat-pozicija, pa ostaje pitanje čija će biti odgovornost ako se kriza produži - ističe Avberšek.



Viktor Gotovac, profesor radnog prava na Pravnom fakultetu u Zagrebu, smatra da je štrajk najvjerojatnije zakonit.


- Prvo želim raščistiti s moraliziranjem o šteti po pacijente, jer štrajk kao metoda pritiska počiva na nanošenju štete. Što se tiče sindikalnih zahtjeva, prilično sam siguran da nakon odluke Vrhovnog suda povodom štrajka sudskih službenika ne postoji sindikalni zahtjev koji se ne bi mogao ispravno formulirati. Njezini katastrofični učinci tek će biti vidljivi ako opstane, jer po njoj mogu štrajkati svi, gotovo uvijek. To će nas posebno pogoditi kod nužnih službi poput zdravstva. No, ako je točno da sindikalni zahtjevi uključuju i povećanje osnovice, tada bi ovaj štrajk mogao ispunjavati uvjete zakonitosti koji su bili nesporni i prije VS-a. Nisam zadovoljan svojom plaćom i idem u štrajk, briga me za kolektivno pregovaranje. Može to biti ludo, glupo i nepristojno, ali štrajk zbog poboljšanja materijalnih uvjeta je legalan - tvrdi.


Štrajk Sindikata Zajedno četvrti je štrajk u zdravstvu i prvi u koji nisu uključeni liječnici, koji su uredbom Vlade predizborno namireni kao nikada u povijesti, pa godišnji trošak za njihove plaće iznosi 2,6 milijarde eura. Do danas nije javno objavljen precizan pregled mjesečnih primanja doktora medicine, no neki su mediji nasumičnim nazivanjem bolničkih ustanova došli do podatka da u općim bolnicama većina plaća premašuje pet tisuća eura. Njihovi se koeficijenti kreću od 2,81 do 3,95, dok su sestre i ostali kadar koji je trenutno u industrijskoj akciji na koeficijentima od 1,35 za vozača saniteta do 1,75 za medicinske sestre sa završenom srednjom školom. Na papiru to ne odudara od podatka da su medicinske sestre globalno prosječno dvostruko lošije plaćene od liječnika, ali u realnosti hrvatskog zdravstva to završava mnogo većom razlikom u mjesečnom dohotku i još većoj asimetriji u mogućnosti utjecanja na uvjete rada.



Bivši ministar zdravstva Andro Vlahušić smatra da je potpuno razumljivo da je na red došlo i nezadovoljstvo tzv. nižeg kadra u zdravstvu.


- Nikada nismo izdvajali više za zdravstvo u relativnim i apsolutnim iznosima i sindikati su vidjeli da Vlada dijeli pare kao pijani milijarder, neovisno o tome kakvi su ishodi tog poteza, npr. smanjuju li se liste čekanja. Zato su odlučili da je najbolje ispravljati nepravdu uoči predsjedničkih izbora. Sasvim logično i opravdano, no taj će pristup samo pogoršati stanje u zdravstvu. Problem je u tome što se kompletna zdravstvena politika vrti oko visoko kvalificiranih specijalista u tercijarnoj zdravstvenoj zaštiti, koji bi trebali biti malen vrh piramide, odnosno čitave strukture zdravstva. Umjesto toga, u središtu imamo ogroman sloj liječničke kreme, pa ispod njih sve one koji bi trebali imati mnogo ozbiljniju ulogu. Ako se sve svodi na to da se i ostatak sistema do neke mjere poravna s elitama, taj će sistem i dalje biti potpuno iščašen u odnosu na svoju primarnu funkciju, a ona je u temeljima Štamparove medicine - kaže Vlahušić.



ŠTRAJK, 13. studeni 2024. - 3. DAN

Zakon o zdravstvenoj zaštiti, članak 198., propisuje zabranu štrajka u zavodima za hitnu medicinu, uključujući i sanitetski prijevoz


izvor: Večernji list, 13. studeni 2024.


Vozači saniteta izašli su iz štrajka. Sanitetske službe u sklopu zavoda za hitnu medicinu više nisu u štrajku, o čemu su ovakvim dopisima obavijestili županijske zavode. Sindikati ističu da se djelatnicima saniteta u štrajku prijetilo otkazima, međutim, njima je štrajk zakonski zabranjen. 


Zakon o zdravstvenoj zaštiti, članak 198., propisuje zabranu štrajka u zavodima za hitnu medicinu, uključujući i sanitetski prijevoz. Ova zakonska odredba osigurava neprekinut rad iznimno važnih službi i zaštitila sigurnost pacijenata.


- Presuda Vrhovnog suda Republike Hrvatske iz 2020. godine nedvosmisleno potvrđuje da je štrajk u zavodima za hitnu medicinu nezakonit, pozivajući se upravo na tu odredbu zakona. Štrajk u ovom sektoru, čak i na ograničeno vrijeme, dovodi do ozbiljnih rizika za stabilnost zdravstvene skrbi i može imati ozbiljne posljedice za pacijente te je iz tog razloga zakonodavac donio navedenu odredbu - objašnjavaju iz Hrvatskog zavoda za hitnu medicinu. Štrajkalo je 34 od ukupno 1399 vozača saniteta.






ŠTRAJK, 12. studeni 2024. - 2. DAN

SINDIKAT KBC ZAGREB

slika


POZIV na prigodni božićni domjenak

petak, 13. prosinac 2024.




BOŽIĆNICA 2024. - 300 EUR

slika

Temeljnim kolektivnim ugovorom je krajem 2023. za zaposlene u javnoj službi ugovoren rast božićnice u visini 300 eura

Pravo na božićnicu nemaju jedino oni koji nisu u radnom odnosu na sam Božić

– Zaposlenicima u javnim službama pripada pravo na isplatu godišnje nagrade za božićne blagdane u punom iznosu (božićnica) neovisno rade li u punom ili nepunom radnom vremenu, a zaposlenici koji u nepunom radnom vremenu rade kod dva ili više poslodavaca ostvaruju isplatu božićnice od jednog poslodavca, stoji u TKU-u.

– Pravo na božićnicu pripada svim zaposlenicima koji su na Božić (25. prosinca) u radnom odnosu kod poslodavca, osim zaposlenicima kojima na taj dan prava i obveze iz rada ili u svezi s radom miruju, navodi se u TKU-u pod člankom 80. stavkom 2.


slika





POSTANITE NAŠ ČLAN

SINDIKAT KBC ZAGREB zastupa sve profile radnika na području RH


Sindikat Kliničkog bolničkog centra Zagreb je nezavisna, samostalna, dobrovoljna i interesna udruga radnika sa svojstvom pravne osobe koja djeluje na području Republike Hrvatske, a koja osigurava, štiti i promiče prava radnika primarno zaposlenih u Kliničkom bolničkom centru Zagreb, te u ustanovama i drugim organizacijskim oblicima u zdravstvu, djelatnosti zdravstvenog osiguranja, djelatnosti mirovinskog sustava, djelatnosti socijalne skrbi i drugim srodnim djelatnostima zdravstvenog sustava i sustava socijalne skrbi, zasnovana na načelu demokratskog zastupanja i demokratskog očitovanja volje članova. 


slika


slika


POVOLJNOSTI putem članstva u Matici hrvatskih sindikata

e-VJESNIK

slika


SINDIKAT KBC ZAGREB

e-VJESNIK




KULTURA

slika

KONTAKT

nakon oglašavanja putem LETKA :

 Predrag:   098  641 327 

 Sanja:       091 586 44 24